» پذیرش داوری

 

پذیرش داوری

 

 

داوری یکی از طرق شبه قضایی رفع اختلافات است. دلایل متعددی وجود دارد که سبب تمایل اشخاص جهت رجوع به داوری میگردد که از جمله میتوان به سرعت رسیدگی در داوری در مقابل کندی رسیدگی در مراجع قضایی_ هزینه کمتر داوری_ قابلیت تخصصی بودن داوری_ محرمانه بودن رسیدگی _ آرامش طرفین در جلسات، در داوری اشاره نمود.

عقیده عام براین است که مراجعه به دادگاه به دلیل صدور حکم و اجرای آن و احیانا ضمانت اجراهای موجود از جمله بازداشت، منطقی تر از داوری میباشد درحالیکه این عقیده درست نیست.

داوری به عنوان یک نهاد قضاوتی شبه قضایی در قانون آیین دادرسی مدنی تصریح و به رسمیت شناخته شده و رای صادره از سوی داور از طریق اجرای احکام مراجع قضایی به موقع اجرا گذاشته میشود.

مطابق قانون فوق الذکر، ارجاع امر به داوری به دو صورت متصوراست: 1. شرط داوری یا شرط ضمن عقد که مطابق آن طرفین در قرارداد منعقده، اختلافات خود را به داوری ارجاع داده که این ارجاع میتواند برای داور یا داوران خاص بوده که اسامی آنها در قرارداد ذکر و موافقت آنها کسب گردیده یا اینکه در صورت بروز اختلاف آتی، داوران توسط طرفین انخاب و اعلام میگردد 2. طرفین بعد از بروز اختلاف موافقت مینمایند که موضوع به داوری ارجاع گردد.

داوران با تشکیل جلسات و استماع ادعای طرفین اقدام به صدور حکم کرده که این حکم براساس موارد منصوص در قانون آیین دادرسی مدنی قابل اعتراض بوده که در صورت اعتراض، موضوع به دادگاه صالح ( دادگاه عمومی حقوقی) ارجاع و نسبت به آن اتخاذ تصمیم میگردد.

با قطعیت رای داوری، دادگاه صالح به درخواست ذینفع اقدام به صدور اجراییه نموده و پرونده وارد مرحله اجرایی از طریق اجرای احکام مدنی میگردد.

این موسسه با داشتن سابقه طولانی و مجوز برای انجام داوری، آماده پذیرش داوری در اختلافات میباشد.

  • نویسنده : IntLAW
  • 19-06-1397, 22:28
  • بازدید : 197


نام :*
پست الکترونیک :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود