» تحول اصل رضایت در پرتو رویه و عملکرد دولت ها در ایجاد قوانین بین المللی با تاکید بر حقوق نرم

 

چکیده

حقوق بین‌الملل عمومی، مجموعه‌ای از اصول و مبانی مختلف است که اعضای جامعه بین‌المللی در معنی اخص ( دولت‌ها )، خود را ملزم به رعایت آن دانسته و در روابط با یکدیگر اجرا می‌کنند.

فرآیند شکل‌گیری قواعد حقوق بین‌الملل پس از تشکیل سازمان ملل متحد، تغییر و اساس مبتنی بر معاهده‌سازی بوده و دولتها به عنوان بازیگران اصلی، نقش اساسی در کلیه مراحل تشکیل معاهده داشته‌اند.

از حدود سال دو هزار میلادی، تحولی در ایجاد قواعد حقوق بین‌الملل آغاز گردید و تلاش براین شد که از نقش اساسی دولتها در ایجاد قواعد حقوق بین‌الملل بر مبنای رضایت آنها کاسته شود.

برهمین اساس نیز مفهومی به نام " حقوق بین‌الملل غیررضایی " در برابر " حقوق بین‌الملل رضایی " ظهور نموده که سعی در کاستن وجود عنصر رضایت در حقوق بین‌الملل و تمسک به سایر موارد جهت ایجاد قواعد بین‌المللی از جمله عرف، قواعد آمره و. .. دارد.

در این تحقیق، سوال براین است که ظهور چنین نظریه‌ای، تا چه میزان در اصل رضایت دولت‌ها تاثیر دارد. روش تحقیق بر اساس روش کتابخانه‌ای است. در این تحقیق  سعی بر این است که مفهوم حقوق بین‌الملل رضایی و نظرات موافقین و مخالفین این تاسیس حقوقی تاسیس حقوقی بررسی و سپس مفهوم حقوق بین‌الملل غیررضایی و مصادیق آن با تاکید بر حقوق نرم بررسی و سپس نتیجه گیری گردد.

واژگان کلیدی. رضایت _ حقوق بین‌الملل رضایی­ _ عرف بین الملل­ ­_ قواعد آمره_ حقوق نرم _ آراء قضایی

  • نویسنده : IntLAW
  • 19-06-1397, 23:54
  • بازدید : 197


نام :*
پست الکترونیک :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود