» دامپینگ با تاکید بر طرح دعوی دامپینگ علیه ایران در اتحادیه اروپا

 

 

 

 

چکیده

گسترش تفکر جهانی شدن اقتصاد و مزایای اقتصاد مبتنی بر بازار بجای اقتصاد دولتی، تهیه کنندگان اسناد سازمان جهانی تجارت را بر آن داشت تا اصل آزادسازی تجارت را به عنوان یک اصل کلی و مهم، در موافقت نامه‌های متعدد این سازمان بطور صریح و ضمنی بگنجانند. اعمال این اصل از طریق کاهش تدریجی موانع تعرفه‌ای و حذف موانع غیرتعرفه‌ای صورت می گیرد لذا سازمان مذکور، کشورهای متقاضی الحاق را مکلف ساخته است تا ساختار حقوقی و اقتصادی خود را در راستای اجرای این اصل تغییر داده و کشورهای عضو نیز ملزم به رعایت این هستند. با اینحال، اجرای اصل آزادسازی تجارت نمی‌تواند بتنهایی تحقق بازار مطلوب و مبتنی بر منافع عمومی را تضمین کند زیرا با کاهش موانع تعرفه‌ای و میزان مداخله دولت در اقتصاد، احتمال بروز رقابت غیرمنصفانه در سطح بازار افزایش می یابد. دامپینگ، یکی از بارزترین مصادیق این نوع رقابت مخرب است. به همین دلیل نیز تقریبا کلیه‌کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی به توصیه این سازمان، به مقابله با دامپینگ پرداخته و مرجع خاصی را برای رسیدگی به این اقدام نامطلوب اختصاص داده‌اند.

اتحادیه اروپا به عنوان یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی نیز به توصیه سازمان تجارت جهانی و مبارزه با دامپینگ، اقداماتی را معمول و از جمله مقررات ضد دامپینگ  را بر چین اعمال نموده است.

در 7 جولای 2016، انجمن تولیدکنندگان فولاد اروپاچهار کشور برزیل، ایران، روسیه و اوکراین را به دامپینگ فولاد صادراتی ( ورق گرم ) به این منطقه متهم کرده است. این پرونده در کمیسیون اروپا مطرح شد و پس از آن در روز ۶ ژانویه ۲۰۱۷ این شکایت ثبت شد.

هدف از این مقاله بررسی مفهوم دامپینگ و روش‌های مقابله با این پدیده و بررسی اتهام دامپینگ به صنایع فولاد ایران از سوی اتحادیه اروپا و سرنوشت این موضوع می‌باشد.

  • نویسنده : IntLAW
  • 1-07-1397, 03:17
  • بازدید : 161
Rebjife
10 تیر 1398 01:47
Get Progesterone 200mg Drugs Store Propecia Cheapest Secure Cash On Delivery Stendra Medicine priligy precio en farmacias Lasix Diuretic 100mg

پاسخنام :*
پست الکترونیک :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود