» تحلیل رای کنگو علیه بلژیک با تاکید بر مصونیت مقامات دولتی

 

 

چکیده

چندی است که برخی حقوقدانان بین‌المللی دیدگاهی را مطرح نموده که براساس آن، تحولاتی در حوزه مصونیت قضایی دولتها ایجاد شده است. مطابق این دیدگاه، مقامات دولتی که مرتکب جنایات بینالمللی میشوند، نمیتوانند به مصونیت قضایی خود استناد نمایند.

مبارزه با جنایات بین‌المللی و به مجازات رسانیدن مرتکبین این جنایات سهمگین از مهمترین اهداف و وظایف حقوق بین‌الملل است. با دقت نظردر موارد عینی ارتکاب این جنایات بین‌المللی که مخل صلح و امنیت بین‌المللی بوده، این مهم مشاهده میگردد که در اغلب موارد ماموران و کارگزاران عالی‌رتبه دولتی هستند که به نحو مستقیم یا غیر مستقیم در ارتکاب این جنایات دست دارند، درحالیکه این افراد براساس حقوق بین‌الملل از مصونیت کیفری بین‌المللی برخوردار هستند.

در برخی مواقع کشورها با تمسک به صلاحیت جهانی خود، اقدام به تعقیب ماموران عالیرتبه کشور دیگر مینمایند که از جمله آن میتوان به صدور قرار بازداشت بر علیه عبدالله یرودیا ندامباسی وزیر امورخارجه کنگو توسط دادگاه بلژیک اشاره نمود.

مقاله حاضر ضمن بررسی تقابل مصونیت ماموران عالی رتبه نسبت به مسئولیت کیفری آنان در حقوق بین‌الملل، به بررسی رای صادره در مورد دعوای کنگو علیه بلژیک وآخرین وضعیت ماموران عالی رتبه دولتها میپردازد.

سوال مطروحه این است که آیا با وجود قواعد عرفی حقوق بینالملل مبنی بر مصونیت سران دولت، رویه کنونی دولتها و خصوصا اقدامات دیوان کیفری بینالمللی توانایی تعدیل این حقوق عرفی را خواهد داشت و تا چه حد در این مهم تاثیر داشته است.

  • نویسنده : IntLAW
  • 1-07-1397, 03:20
  • بازدید : 205


نام :*
پست الکترونیک :
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود